דלג לתוכן
מוקד המועצה: 08-6257900

 

‏08 ינואר 2019

עקב פניות רבות מכלל יישובי המועצה ובפרט ממוסדות החינוך ביישובים אנו רואים צורך בהבאת מידע זה לכלל התושבים. חוק צער בעלי חיים אוסר על התעללות כלשהי בבעלי חיים, לרבות פגיעה בחתולי חצר וברווחתם.

עבירה על הוראות החוק הינה עבירה פלילית שדינה עד 3 שנות מאסר ואף 4 בנסיבות מחמירות.

מפסיקת בית המשפט העליון עולה, כי יש לתת משקל רב להגנה על בעלי חיים, אלא אם הם מהווים סכנה ממשית לבני אדם. בית המשפט העליון אף קבע, כי שיבוש אורחות החיים של בני אדם ופגיעה ברווחתם אינם מהווים פגיעה קשה וחמורה כאמור.

הגוף היחיד המוסמך על פי דין ללכוד ו/או להמית חתולי רחוב הוא השירותים הווטרינריים, ואף זאת אך ורק על פי נהלים מחמירים ביותר, המאפשרים המתה רק במקרה של סכנה בריאותית ו/או תברואתית או מטרד חמור ביותר. גם זאת כאופציה אחרונה ולאחר שנמצא שאין כל אפשרות אחרת להתמודד עם הבעיה, כגון על ידי עיקור וסירוס החתולים על מנת למנוע את התרבותם. לכידת חתולים ו/או פגיעה אחרת בהם, המתבצעת ע"י אדם פרטי או גורם אחר שאינו הרשות הווטרינרית, הנה עבירה על הוראות חוק צער בעלי חיים. סוגיה נוספת היא פינוי חתולי רחוב או העתקתם למקום אחר, שאסורה גם היא על פי חוק.

חתולים שנלכדו לטובת עיקור וסירוס יוחזרו למקום ממנו נאספו.

להימצאותם של חתולי רחוב בסביבת החיים שלנו יש גם יתרונות רבים: חתולים ידועים בפעילות ציד של בעלי חיים קטנים, כגון מכרסמים וזוחלים . למרות עשרות שנים של ביות, החתולים נשארו ציידים מעולים, ומביאים לקטילה משמעותית של זוחלים ומכרסמים באזורי מחייתם. פעילות ציד אינטנסיבית קיימת גם אצל חתולים רבים המואכלים דרך קבע. הציד האינטנסיבי של החתולים עשוי להועיל לאדם על ידי ויסות אוכלוסיות מזיקים כגון מכרסמים, תיקנים ונחשים.

 

הנחיות להתמודדות עם המצאות חתולים במוסדות החינוך ובכלל

המטרה העיקרית היא שהחתול לא יגרום למטרד (לא ייכנס לבתים, לבתי ספר ולגנים) ואף לשמור על זכויותיו בתור בעל חיים. על כן, הסדרת פינות האכלה הוא אחד הכלים לשמור על חתולים בריאים בסביבת המחייה שלנו. כך נקבל חתול שמתפקד בצורה אופטימלי בצייד מזיקים (הסברה כי חתול "שבע" אינו צד היא מוטעית לחלוטין- צייד אצל חתולים הוא אינסטינקט שלא קשור לקיבתו ואף ההפוך הוא הנכון שכשהחתול בריא וחזק הוא צייד מוצלח יותר)

תוצאה נוספת של הקמת פינות האכלה מסודרות הן קיבוע אזור השהות של החתולים לאזור פינת ההאכלה… ובכך למנוע את הימצאותם במקומות המהווים מטרד.

בנוסף כדאי לשלב פעילויות הסברה בנוגע לחתולים ואופן ההתנהלות עימם.

על מוסדות החינוך, מורים וגננות, להעביר הנחייה קבועה לילדים השוהים תחת חסותם שאין לגעת/ללטף או לשחק עם חתולים בתוך המוסד החינוכי. חתול הוא בעל חיים שעלול לנשוך ולשרוט בקלות יתרה במידה ולא מעוניין שייגעו בו בדרך כלשהי.

החתול מסתגל והופך לידידותי ובכך מהווה מטרד. לכן בכדי למנוע תקריות הגוררות אחריהן בהלה גדולה של הצוות וההורים והתערבות של משרד הבריאות והסגר של 10 ימים שבסופו גם כך החתול יחזור לאזור המחייה המקורי על פי חוק, יש להקפיד ולהפוך הנחייה זו לחלק משגרת החיים של המוסד החינוכי.

 

מיגון אזורים כנגד חדירת חתולים:

בכדי למנוע חדירה של חתולים לאזור בו יש אפשרות למפגע תברואתי כמו גני ילדים ובתי ספר יש למגן את הגדר החיצונית בעזרת יוטה אטומה או לחילופין "גדר לולים" שדרכה אין אפשרות לחתולים לחדור לאזור המוגן.

המלצות אלו מובאות בכדי לרתום את מוסדות החינוך והצוותים החינוכיים לשאת באחריות משותפת. במקרים בהם לא ייושמו ההמלצות, יהיה זה בלתי אפשרי לתת מענה ראוי לתלונות על המצאות חתולים במרחב.

בכללים האתים, המוסריים והמשפטיים שקיימים היום, אנו יודעים כי לא נוכל למגר  את תופעת חתולי הרחוב באופן מוחלט ועל כן מובאות הנחיות אלו שימזערו את המטרדים ויעצימו את היתרונות.

היחידה הווטרינרית עושה מאמצים רבים לטיפול בחתולי הרחוב ברחבי המועצה. אנו כדרך קבע מטפלים בדיווחים על חתולים הזקוקים לטיפול וטרינרי ודואגים לשמר את אוכלוסיית חתולי הרחוב יציבה בכל יישובי המועצה.

בכל שנה יוצא מבצע עיקור/סירוס חתולים למניעת ההתרבות המהירה של חתולי הרחוב. מבוצעת לכידה של למעלה מ-300 חתולים ומוחזרים למקומם לאחר עיקור/סירוס וחיסון כלבת.

בכדי לזהות חתול שעבר ברשות, כל חתול שסורס/עוקר וחוסן מסומן ע"י קטימת קצה האוזן הימנית.

ניתן לפנות לכל שאלה למטרת התייעצות ומתן פתרונות בנושא ליחידה הווטרינרית של המועצה במייל: shanib@bns.org.il שני אחראית בע"ח

שירות נוסף שהיחידה תשמח להעניק למוסדות החינוך בכלל ולגני הילדים בפרט הוא פעילות הסברה על חתולי הרחוב וכוללת בתוכה גם פעילות יצירה חווייתית של  הילדים למען חתולי הרחוב.

אנו מקווים לשיתוף פעולה, למען סביבת חיים טובה יותר, לנו, ולהם.