מליאת פברואר 2017

מליאת המועצה לחודש פברואר 2017, שהתקיימה ביום ראשון, 5.2, נפתחה בסיכום יום חילופי השלטון שהתקיים באותו יום, בו התלוו בני נוער ממועצת התלמידים והנוער של בני שמעון, נציגי תנועות הנוער השונות הפועלות במועצה ונציגי פרלמנט הילדים החדש שהוקם השנה, בו חברים נציגי מועצות התלמידים של 3 בתי הספר היסודיים: ניצני הנגב, יובלי הנגב ונווה במדבר, לבעלי התפקידים במועצה ולמדו על תפקידי המועצה. "בעיניי היום הזה חשוב" אמרה סיגל מורן, ראשת המועצה. "ליום הזה יש שתי מטרות: לחשוף אותם לפעילות המועצה ולייצר ערוץ תקשורת ישיר. שידעו שיש מקום שבו הם יכולים להעלות רעיונות, הצעות וביקורת. הם זרמו והעלו דברים שמחלקם הופתעתי. כמו צורך במצויינות בביה"ס, יותר פעילות בנושא של הטרדה מינית, מגמת מוזיקה. אחד הילדים אמר שהוא רוצה יותר קשר והיכרות בין ילדי להב לילדי כוכבי המדבר".

זואי לוי, להב, כתה י"א, יו"ר מועצת התלמידים ויובל מגן, בית קמה, כיתה ט', סגנית יו"ר מועצת התלמידים השתתפו במליאה. יובל, ממקימות "כנפיים של קרמבו" סיפרה על הקמת התנועה. "זו הפעם הראשונה שנוצר קשר אמיתי בינינו ובין שומריה" היא סיפרה. גם זואי ציינה את הצורך בשילוב בני הנוער מכל יישובי המועצה. "גם את בני הנוער מחצרים ומנבטים אנחנו לא פוגשים בביה"ס או בפעילויות אחה"צ למרות שאנחנו חיים באותה מועצה".

"דיברנו בעבר על יצירת מעגלים נוספים לשילוב חצרים ונבטים. עם שומריה זו סוגיה. בנוסף לכך שהם לומדים מחוץ למועצה, המיפגש עם בני הנוער של המועצה לא פשוט להורים" אמרה סיגל והמשיכה בתיאור פתיחת סניף "כנפיים של קרמבו". "אי אפשר היה להעביר דרך התמונות את החשמל באוויר. זה פשוט דבר מדהים. יש היענות גדולה של חונכים ופנינו למועצות השכנות שישלחו חניכים ".

עפרה נתנה סקירה על הפעילות והאתגרים של החינוך החברתי. "תנועות הנוער הוא אחד התחומים הבולטים בשנתיים האחרונות. קרוב ל-800 בני נוער חברים בתנועות הנוער הפועלות במועצה. "עשינו שינוי תודעתי" אמרה סיגל. "הבנו שהמרכז החברתי לא מתאים לכל אחד. הורדנו את ההשקעה בו והעברנו לפלטפורמות אחרות. במקום המעגל השני במרכז יש פעילויות מועצתיות בדגש על פעילויות שכבתיות. זו ההזדמנות של הנוער להיפגש גם עם אלו שלא לומדים במבואות כאשר הבסיס הוא הפעילות היישובית. ככל שהפעילות היישובית חזקה יותר קל יותר לחבר אותם לפעילות המועצתית".

הכנה לקראת שנת שירות ושירות משמעותי עומד גם הוא במרכז העשייה. "הצלחנו לייצר מסורת" אמרה עפרה. "כבר בי"א הם מתחילים לעסוק בנושא ואנחנו מלווים אותם לאורך הדרך. אין מספיק הקצאות לכולם ואנחנו עושים הכל כדי לסייע להם להתקבל. השנה התחלנו בהכשרה ממכון פילת שמאפשרת להם לחוות מרכזי הערכה ומיון".

הקמת צוותי מניעה ביישובים נמצא עדיין בפיתוח. "צוותי מניעה קיימים ברוב היישובים אבל לא בכולם" סיפרה טל שם-טוב, רכזת הדרכה ומניעה. " יש לנו סיטואציות אפורות שאנחנו מתמודדים איתם וילדים ובני נוער עם צרכים אחרים. אנחנו יוצרים מערכת לאלו שהם מיינסטרים ועכשיו יש לנו הזדמנות לפנות לאלו שפחות התעסקנו איתם – מצרכים מיוחדים ועד נוער בסיכון ולהתמודד עם ילדים שהם לא נורמטיביים ולא משתלבים במסגרות המיינסטרים".

בהמשך הישיבה אישרה המליאה את הרכב ועדת הביקורת של גבעות בר ותקציב ועד להב והתקבלה הודעתה של סיגל על העברת אגרת הביוב האחידה לאישור רשות המים והביוב. נועה לוין ריצ'קר, גזברית המועצה נתנה סקירה על ההתקדמות בפרוייקט הקמפוס החדש במבואות וקיבלה את אישור המליאה להלוואה בסך 8 מיליון שקלים להמשך העבודות בקמפוס.