יריד שנת שירות ומכינות

ביום שישי, 26 למאי 2017,  התקיים בבית קמה יריד חשיפת תהליך הבחירה ואפשרויות ההתנדבות לשנת השירות לכ-300 בנות ובני שכבת יא' של התנועה הקיבוצית והמועצות האזוריות.

מטרת היריד הייתה להכין את הנערות והנערים לתהליך הבחירה ההדדית בשנת השירות (המועמדים בוחרים את המסגרת והמסגרת בוחרת את המועמדים), להקנות ידע והכנה לקראת תהליך המיונים וחשיפה להיצע האפשרויות שהתנועה הקיבוצית מספקת לשנת שירות, לצד חשיפה של גורמים משלחים נוספים לרבות תנועות וארגוני הנוער והמכינות הקדם-צבאיות.

התכנית כללה:

  • הסבר של נציגי אגף החינוך והמשימות על האפשרויות שיש כיום לשנת השירות הן דרך התנועה הקיבוצית והן דרך הגופים המשלחים האחרים.
  • תהליך הבחירה בשנת שירות ודחיית השירות הצבאי.
  • מסלול הנח"ל של גרעיני הקיבוצים.
  • אופן ההרשמה באתר ותהליכי המיונים לש"ש בתנועה הקיבוצית ומבנה האשכולות (הדרכה, חינוך + טבע וחקלאות, חינוך, טיפול ושיקום, צרכים מיוחדים, התיישבות).

בהמשך התקיים על הדשא מחוץ לחדר יריד שנת שירות ססגוני שכלל: נציגים של כ- 30 קומונות המייצגות את האשכולות השונים, דוכנים של תנועות וארגוני הנוער ונציגים של המכינות הקדם צבאיות ועמדת "מודיעין" של אגף החינוך והמשימות ומחלקת הנח"ל.

במקביל ליריד התקיים מפגש מנהלות ומנהלי חינוך ומדריכי הנעורים שעסק בתפקיד מדריך הנוער בתקופת המיונים וליווי הנוער בלבטים.

היריד הסתיים במעגלי שיח של הנערות והנערים עם מדריכי הנעורים בנושאים: מהי שנת שירות עבורי?  איך אני בוחר את מה שמתאים לי?  מה יקרה אם לא אצליח להגיע למקום שרציתי?  מה לקחתי מהיום הזה?

זאת השנה השלישית שירידי שנת שרות אורגנו לקראת סוף שנת הלימודים של כיתות י"א על מנת שבעת פתיחת ההרשמה בתחילת ספטמבר הם ידעו לקראת מה הם הולכים, והתגובות הן של הנערות והנערים והן של מדריכות ומדריכי הנעורים החמיאו לצוות המארגן מאגף החינוך והמשימות של התנועה הקיבוצית.

תודה על האירוח לקיבוץ בית קמה ובמיוחד לאסנת וארון מנהלת החינוך ותודה לראשת המועצה, סיגל מורן, שכיבדה את הפעילות בנוכחותה.