חנוכת "עידן הנגב"

נחנך "עידן הנגב" בסיומו של כנס אגיק רהט לשיוויון הזדמנויות בנגב

אזור התעסוקה, המשותף לרהט, בני שמעון ולהבים ישתרע על פני  4,500 דונם ועליהם ייבנו כ-2 מיליון מ"ר שיעסיקו מעל ל-20 אלף עובדים. בחודשים אלו הסתיימו עבודות הפיתוח של 1,500 הדונם הראשונים ומפעלים כדוגמת "סודה סטרים" כבר החלו בעבודתם.

"אנחנו התפקדנו למדינת ישראל ולדו-קיום" אמר טלאל אלקרינאוי, ראש עיריית רהט בכנס אג'יק רהט לשיוויון הזדמנויות בנגב שהתקיים ביום חמישי, 17/11, באזור התעסוקה "עידן הנגב" במסגרתו נחנך אזור התעסוקה המשותף לרהט, בני שמעון ולהבים. הכנס בנושא שיוויון הזדמנויות בנגב אורגן על ידי אג'יק – מכון הנגב. הכנס נערך לציון השקת אזור תעשייה יהודי-בדואי המשותף לעיריית רהט והמועצה האזורית בני שמעון והשתתפו בו בכירים כגון ח"כ איימן עודה, פרופ' אבישי ברוורמן, לשעבר שר המיעוטים, יאיר סרוסי, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה וראשי רשויות.

"עשינו הרבה דברים עד היום ונמשיך לעשות עם ולמרות הממשלה" אמרה סיגל מורן, ראשת המועצה האזורית בני שמעון, בכנס אג'יק רהט לשיוויון הזדמנויות בנגב שהתקיים ביום חמישי, 17/11, באזור התעסוקה "עידן הנגב" במסגרתו נחנך אזור התעסוקה המשותף לרהט, בני שמעון ולהבים. "נקודת המוצא של כולנו היא שותפות הגורל. אנחנו חייבים להציב אלטרנטיבה של שכנות טובה לגל המתלהם ששוטף אותנו. בימים קשים אלה, בהם האינטרס של ההנהגה הוא לפלג בין השבטים השונים בחברה הישראלית, אנחנו בונים אלטרנטיבה שפויה יותר, מעשית, של לנהוג אחד בשני בכבוד ולעסוק במציאת המכנים המשותפים. הם (הממשלה) מסרבים להצטרף, אבל אנחנו ממשיכים בלעדיהם. מזה כשני עשורים המועצה האזורית בני שמעון פועלת למיגור אי-השוויון הכלכלי בנגב מתוך הבנה שלא נוכל להמשיך באורח חיינו מבלי להכיר בכך שיש אנשים בצד השני של הכביש שעברו הזנחה מכוונת של עשרות שנים. כל הנגב הוזנח ובמיוחד המגזר הבדואי וזה מתחיל להשתנות. מפעלים מתחילים להיפתח. הדוגמא הטובה ביותר היא המקום שבו אנחנו נמצאים ויש אזורי תעשייה נוספים שקמים בימים אלה."

אלקרינאוי תקף בנאומו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "לפני חצי שנה הזמנו את נתניהו להשתתף בטקס הפתיחה של אזור התעשייה החדש או לבקר בו. מאז הוא היה לפחות 5 פעמים בנגב אבל לכאן הוא לא הגיע. יש כאן ישובים של ערבים ויש ישובים של קיבוצניקים ואין כאן מתפקדי ליכוד. אנחנו התפקדנו למדינת ישראל ולדו-קיום. המפעלים, העסקים, בתי החולים והישובים בנגב הם שמקיימים את הדו-קיום הזה, יום יום ושעה שעה ואנחנו נמשיך בכך. אנו מובילים פיתוח של עוד כ-4,000 יחידות דיור בעיר רהט ופועלים לחבר את רהט ואת "עידן הנגב לכביש 6. אנו מקימים היכל תרבות חדש ברהט בעלות של כ-31 מיליון שקלים, על מנת שנוכל להיפגש בו בכנסים הבאים כדי שייתן מענה גם לרהט, גם לבני שמעון וגם ללהבים, כולנו חיים כאן ביחד.  כולנו פועלים כדי לפתח כלכלה, תעסוקה, בריאות, חינוך ורווחה", סיכם אלקרינאוי.

פרופ' אבישי ברוורמן, שר המיעוטים לשעבר, אמר: "הכינוס כאן הוא הכי חשוב במדינת ישראל. אזור התעשייה הזה יהיה הבסיס לתעשייה, התיירות, המים, החקלאות וכל הדברים שהנגב מיוחד בהם. אם תצפו שהממשלה תוביל אתכם לא תגיעו לשום מקום. בדואים צריכים להוביל את הנושא הבדואי בנגב. לא יהודים, בדואים. יש פה מנהיגות נפלאה שיכולה להתחבר למנהיגות היהודית בנגב. צריך ליצור פה חזון, לחשוב בגדול להביא תעשיות כדי שיהיו פה אלפי מקומות עבודה בשנים הקרובות, כי אם לא יהיו, אללה ירחמו", סיכם.

באזור התעסוקה החדש שותפות הרשויות רהט ב-44% מהמניות, המועצה האזורית בני שמעון ב-39% והמועצה המקומית להבים ב-17%. בחודשים האחרונים הסתיימו עבודות הפיתוח של האונה הצפונית  באזור התעשייה, שבה פותחו כ-1500 דונם. מספר מפעלים כבר החלו בתכנון ובנייה ובראשם "סודהסטרים" ו"קרגל",  הפועלים כבר במתחם. לכשלושים יזמים נוספים נמסרו מגרשים לצרכי תכנון ובניה. רוב היזמים הפועלים היום במתחם הם מהעיר רהט, בעיקר משכונות המגורים, או יזמויות חדשות. הדגש הוא על תעשיות מסורתיות, המיועדות לספק מקומות עבודה ופרנסה לכוח האדם שחלקו בלתי מיומן  ולנשים שעד היום לא היו בשוק העבודה.

3,000 דונם נוספים נמצאים בשלבי תכנון סופיים. המדינה השקיעה כ-90 מיליון שקלים בבניית התשתיות ובסבסוד הפיתוח ליזמים. לכשתסתיים בניית התשתיות, בעוד כ-7 שנים, ישתרע אזור התעסוקה על פני  4,500 דונם ועליהם ייבנו כ-2 מיליון מ"ר שיעסיקו, על פי ההערכות, מעל ל-20 אלף עובדים.